Árny vetül a napra

2017. május 31. 09:32 - wellarom

Napozni vagy nem napozni? Pontosabban mivel napozni, ez itt a kérdés. Lassan már azok is elbizonytalanodnak, akik eddig ügyet sem vetettek a kérdésre. Vagyis sosem védték a bőrüket, vagy a drogériában szembejövő első naptejet vitték magukkal a vízpartra. A téma - mint minden olyan, amely a kozmetikai ipar malmára hajthatja a vizet - kimeríthetetlen, egymásnak ellentmondó cikkek tömkelege terjeng az interneten. Napozó legyen a talpán, aki kiigazodik rajtuk.

sunbathing.jpg

Nem is olyan rég még a vízcsapból is az folyt: minden áron védjük magunkat a naptól. Riogattak az ózonlyuk veszélyeivel, a bőrrákkal, kapacitáltak minket, hogy vásároljunk minél erősebb fényvédő faktorral ellátott napozószereket. Egy hangot sem hallottunk arról, hogy ezek az SPF-ben (Solar Protect Factor) kifejezett különböző erősségű szerek kémiai fényszűrővel készülnek. Márpedig a kémiai fényszűrők valódi és nagyobb veszélyt jelentenek a bőrre, mint maga a napsugárzás. Az UVB sugarak hatására termeli ugyanis bőrünk a melanint (ettől barnulunk), amely a károsító UVA sugarak ellen véd. Az "okos" napozás, naphoz szoktatás gyógyterápia testnek és léleknek.

Apropó, tudjátok, hogy mi a különbség egy SPF 30+ és egy 50+ kémiai fényvédős napozószer között? Igazán jelentős: a 30 faktoros az UVB sugarak 96,7%-át szűri, míg az 50 faktoros azok 98%-át...

A kémiai fényvédők a bőrön át felszívódnak, a véráramba is bekerülhetnek. A bennük lévő kémiai vegyületek allergizálhatnak, irritációt okozhatnak, hormonkárosítók lehetnek, illetve a napsugárzás hatására rákkeltő anyagokká alakulnak. Fotokárosodásért, rendellenes pigmentációért szintén a vegyszerek, illetve a gyakori járulékos összetevők, úgy mint illatanyagok, tartósítószerek, ásványi olajok felelnek. 

Pár éve előtérbe kerültek a természetes, úgy nevezett fizikai fényvédők. Ezek porított ásványi anyagok, melyek nem elnyelik, hanem visszatükrözik és szétszórják a sugarakat. Természetesek, biztonságosak, nem szívódnak fel a bőrön. Kivéve, ha nanorészecskékké mikronizálják őket. Legyünk szemfülesek, és ha a titán-dioxid, cink-oxid szavak előtt a nano előtag szerepel a termék összetevő listáján, inkább kerüljük az alkalmazását. Fontos infó, hogy fizikai fényvédős napozószert egészségre ártalmatlan módon nem lehet spray formájában alkalmazni.

napvedelem.jpg

Hát akkor mit használjunk?

Attól függ, milyen a bőrtípusunk, gyermeknek, felnőttnek van-e szüksége a fényvédelemre. Remekül és sejtszintű védelemben barnulhatunk jól megválasztott napolajokkal. Természetes fényvédelmet ad a kakaóvaj, a kókuszolaj, a hidegen sajtolt makadámdió-, dió-, és búzacsíraolaj. Igazi fényvédő különlegesség a málnamag-, homoktövismag- és sárgarépaolaj. Ha ezekhez antioxidáns növényi kivonatok (mint E-vitamin) társulnak, biztonsággal napozhatnak a nem érzékeny bőrű felnőttek.

spf_in-natural_oils.jpg

A fizikai fényvédők új generációja a széles spektrumú védelmet nyújtó adalékok, amelyek a szigorú szabályozásoknak is megfelelnek (kielégítő és tartós védelem az UVA és UVB sugarak ellen), hatékonyak, mégsem képeznek a bőrön opálos (fehérre meszelt) bevonatot.

napozogyerek.jpg

Sokat tehetünk az egészséges barnulás érdekében, ha betartjuk a fokozatosság elvét, kívül-belül folyamatosan hidratáljuk bőrünket, kerüljük a déli tűző napsugárzást, és napozószer vásárlás előtt utánaolvasunk a fényvédő termék összetevőinek. Google a barátunk. ;-)

Extra tippek a tartósan napbarnított, feszes bőrért:

- Igyunk rendszeresen frissen préselt sárgarépalét!

- Napozás után használjunk hűsítő, regeneráló balzsamot és a barnaságot rögzítő testolajat! 

adrienne-feller-sunsol-nyito.png

18 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://wellarom.blog.hu/api/trackback/id/tr2512549151

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

foggy day 2017.06.01. 14:08:25

Szerintem titán-dioxiddal senki se kenegesse magát.

folosleges_hozzaszolas 2017.06.01. 14:13:33

szerintem a legfontosabb kimaradt... délelőtt 11től, délután 4ig nem menni a napra... 11 előtt, illetve 4 után meg már nem is nagyon kell naptej.. én így csinálom évek óta, ritkán égek meg, ha mégis akkor csak alig... nem használok naptejet, ergo engedem a D vitaminnak a létrejöttét... sose leszek csokibarna nyár végére, de nem is kell....

foggy day 2017.06.01. 14:14:18

Szerinted a titán-dioxid nem szívódik be a bőrbe? Megkérdezhetem, hogy milyen előképzettségel osztogatsz egészségügyi tanácsokat? Csak mert más 9 évig tanulja az orvostudományt.

folosleges_hozzaszolas 2017.06.01. 14:25:50

@foggy day

ki és hol írta az ellenkezőjét? hogy a titán-dioxid nem szívódik a bőrbe? én nem látom sehol sem, épp ellenkezőleg: "Legyünk szemfülesek, és ha a titán-dioxid, cink-oxid szavak előtt a nano előtag szerepel a termék összetevő listáján, inkább kerüljük az alkalmazását."

foggy day 2017.06.01. 14:35:52

A képen visszapattan róla, mint egy napernyőről.
Szerintem amit rákensz, az felszívódik. Persze én se értek hozzá, de titán-dioxiddal nem kenném magam, akár nano, akár nem. A falfestékben is az van.
A dohányipari cégek évtizedekig végeztek kutatásokat, amik szerint nem káros a dohányzás.

folosleges_hozzaszolas 2017.06.01. 14:43:03

@foggy day

jah, jó, bocsi :) a kép elkerülte a figyelmemet

wellarom 2017.06.01. 15:05:37

@foggy day: Valóban ne. Kenhetetlen fehér por. :-)

wellarom 2017.06.01. 15:06:45

@folosleges_hozzaszolas: Szándékosan nem kívántam evidenciákkal untatni az olvasót. Jól és okosan napozol.

wellarom 2017.06.01. 15:10:29

@foggy day: Nem szívódik fel. Sem a bőrben, sem az emésztőrendszerben. Ezért használatos a kozmetikai iparon túl főleg az élelmiszeriparban is. Ha minden, amit a bőrünkre kenünk, felszívódna, nem lenne make-up...;-)

wellarom 2017.06.01. 15:14:16

@foggy day: A titán-dioxid meghatározásához nem biztos, hogy az orvosi egyetemet elvégezni ajánlott. De még a napozáshoz választott szer összetevőinek elemzéséhez sem. tudatosvasarlo.hu/eszam/e-171-tit-n-dioxid

foggy day 2017.06.01. 15:18:05

@wellarom: a make-up (magyarul smink?) is milyen jó a bőrnek.

foggy day 2017.06.01. 15:21:36

@wellarom: azért nem árt az orvosi diploma, mielőtt lebeszéled az embert a kémiai fényvédőkről. gondolom, ezeket is legalább ugyanúgy ellenőrzik, mint a többit, mielőtt forgalomba kerülnek.

wellarom 2017.06.01. 15:30:24

@foggy day: Igen, épp úgy ellenőrzik őket, mint a fizikai fényvédőset (amiben pl. titán-dioxid) van. És épp úgy, mint a margarinokat, csokoládét, cukorkát, virslit. Mindenki válasszon ismeretei és belátása szerint. Ez egy független, személyes blog, nem lebeszélő-fórum. Szimplán egyszerűbb így átadni ismereteimet, mint egyesével elmondani mindazoknak, akik kíváncsiak rá. Akik nem adnak a véleményemre, vagy nem tartják hitelesnek azt, azok rengeteg más olvasnivalót találnak ebben a témában is a neten. :-)

foggy day 2017.06.01. 15:41:52

@wellarom: Igen, így van. Teljesen egyetértek. :) Esetleg megkönnyítenéd a hozzám hasonlóknak, hogy adjak-e a véleményedre, ha elárulnád a cikkeid elején, hogy milyen végzettséggel rendelkezel. Nem bántani akarlak, de úgy gondolom, ez a bőr téma kicsit bonyolultabb annál, mint hogy elolvasok 5 cikket a neten, és leírom. Nem véletlenül alakult ki egy egész tudományág a témában. Nyilván annak az eredményei is változnak, meg minden bőrgyógyász mást mond. Csak pl. pont tegnap volt egy olyan hír, miszerint éppen 11 és 3 között kellene napozni, naptej nélkül. Mondta Szendi Gábor, aki ha jól tudom, nem orvos.

foggy day 2017.06.01. 15:45:18

Én sosem mernék tanácsot adni ilyen komoly témában. És mindenkinek azt javaslom, csak bőrgyógyásznak higgyen.

wellarom 2017.06.01. 16:16:09

@foggy day: Nem vennék én arra mérget, hogy Szendi szó szerint ezt mondta...És bár ő nem orvos, sok orvos olvassa és használja az ő ismereteit, amit úgy gyűjtött össze, hogy vette a fáradságot, időt, pénzt, nyelvtudást, stb. Ez az önképzés minden tanácsadóra ráférne. Ha az orvosi egyetemen oktatott tudomány számodra megkérdőjelezhetetlen, hogy lehet az -
idézlek - hogy minden bőrgyógyász mást mond? Majd mégis azt javaslod, csak a bőrgyógyásznak higgyünk. És mégis melyiknek? Bántani nem tudsz, és semmi titok nincs körülöttem. A bemutatkozó szövegemben szerepel, hogy aromaterapeuta vagyok, mint ilyen, messze-messze távol a kemikáliáktól. De jól ismerem a másik oldalt is, hosszú éveket töltöttem kozmetikai cégnél, és bőrgyógyászati-szépészeti klinikán.

Figyel Castro 2017.06.03. 16:37:02

@foggy day: @wellarom-mal értek egyet. Nem orvos vagyok, csak vegyészmérnök.

Figyel Castro 2017.06.03. 16:39:20

@Figyel Castro: ... titan-dioxid temaban. Szendi a Schobert Norbi kategoria.
süti beállítások módosítása