Ki ne szeretné a pálmarózsa, a geránium édeskés, vagy a citrella friss illatát? Szerencsére a kis vérszívó szörnyetegek nem, akik megkeseríthetik a szabadban töltött óráinkat, ha nem készülünk fel a távol tartásukra. Bizonyos illóolajok a rovarok elleni védekezésben is hatásosak. A geránium (Pelargonium asperum) illóolajáról terjengő információk nem légből kapottak, de ha tudományosan közelítünk, a kullancsok nem a gerániumot, hanem a benne lévő geraniol monoterpén alkohol vegyületet nem kedvelik. Geraniol található jóval jelentősebb mértékben (70-80%) a pálmarózsa (Cymbopogon martinii) illóolajában. A nemszeretem vegyületek a rovarok számára még a citrálok és citronellál terpén aldehidek. Ezek a természet legerősebb rovarűzői, mely anyagokat a növények saját védelmükre termelik. A geránium illóolaja ebben is élen jár, hiszen mindkét vegyületből van benne a geraniol mellett. A citromra emlékeztető illatú vietnami eukaliptusz, a citromcirok, a jávai citrella is dúskál a számunkra illatos, a kullancsok és szúnyogok számára gyűlölt komponensekben.
Akkor mivel is védekezzünk? Ha biztosra akarunk menni, csak bevizsgált kémiai típusú, első lepárlású, 100%-os illóolajokat használunk. Csak így garantált a hatékonyság.
Az én ötösfogatom:
1. Pulzuspontokra, hajlatokba (csukló, hónalj, boka, lágyék, tarkó) kenhető olajos keverék. Könnyen felszívódó bázisolajban (pl. hűs, hidegen sajtolt napraforgó) fixált illóolaj kompozíció. Akkor vagyunk ügyesek, ha a kullancs bármely közlekedési útján találkozik e finomsággal és rögtön megfutamodik. :-)
2. Kullancs- és rovarriasztó spray, melyet ruhánkra, sapkára, de közvetlenül a bőrre is permetezhetünk. Hidrolátumok, almacet és illóolajok kellemes illatú keveréke. Már távolról illatozva jelezzük a vérszívóknak, erre ne gyertek! ;-)
3. Szúnyogriasztó gél Adrienne Feller kincsestárából. A szabadon lévő bőrfelületre kenjük a könnyű gélt, így a támadásba lendülő szúnyogok legfeljebb nadrágon keresztül csíphetnek meg. Tapasztalatból beszélek...:-)
4. Ha nem készültünk fel kellőképpen, és mégis kullancsot találunk magunkban, akkor jön a gyors segítség: a kullancseltávolító tiszta illóolaj keverékből pár cseppet a csípésre cseppentünk, majd 5 perc után csipesszel, cérnával, speciális kanállal kitessékeljük a betolakodót. A mentafélék és teafa keveréke gyulladáscsökkentő, érzéstelenítő, összehúzó, tisztító és fertőtlenítő hatású. Figyelem! A félreértések elkerülése végett: a tiszta illóolaj keverék NEM növényi olajos keverék. Ha tehát attól tartunk - ahogy ma már sok helyen olvasható -, hogy a kullancs olaj, vegyszer hatására, levegőtől elzárva, fuldokolni kezd, haláltusája során pedig öklendezni kezdi a fertőző béltartalmát - megnyugodhatnak, az illóolaj nem a hétköznapi értelemben vett olaj. Ettől nem fullad meg a kullancs, de kétségtelenül nem kedveli az illatokat. További szakszerű információkat találunk a téma hazai szakértője, dr. Lakos András oldalán: kullancs.hu Egy fontos idézet tőle: "A kullancs már a vérszívás kezdetétől egy kapillárisba ereszti vissza a tápanyagtól mentes vérsavót, ezzel együtt a kórokozókat is." Fontos, hogy az észlelést követően haladéktalanul kezdjük meg a kullancs eltávolítását. Az illóolaj abban van segítségünkre, hogy az általa kibocsátott kórokozókat pusztítsuk általa, a bőrt nyugtassuk, a kullancsot kilökődésre késztessük. De leginkább előzzük meg a látogatásukat.
5. A kullancs helyét végül teafa illóolajjal fertőtlenítjük. A terápiás minőségű teafa széles hatókörű baktérium-, vírus- és gombaölő, bőrtisztító, sebfertőtlenítő. Közvetlenül a sebbe, sérülésre cseppenthető hígítatlanul, nem csíp, nem ég, nem irritálja a bőrt. Nem hiányozhat egy családi házi patikából sem.
+1 Ha az otthonunktól, teraszunktól is szeretnénk, ha távol maradnának a hívatlan kistestűek, párologtassunk Citrella illóolaj keveréket!